1946-ban Magyarországon elindult a népi kollégiumi mozgalom (NÉKOSZ), amelynek legfőbb célja az volt,hogy a tanulni vágyó fiataloknak lakhatást biztosítson. A békéscsabai kollégiumok élete is a NÉKOSZ-szal kezdődött. 1947. március 15-én 15 fővel megalakult az Áchim L. András Fiúkollégium a mai Evangélikus Gimnázium  kollégiuma helyén (hosszú évtizedeken át MÁV-kollégium). A jelentkezők egy része állami menhelyről, nagyszülőktől került a kollégiumba. Az anyagi támogatás mértéke igen alacsony volt, emellett még nevelőhiánnyal is küzdöttek. A tanulók magukra voltak utalva, a kollégium életét a diáktanács irányította.

Deák Ferenc u. 1.

1947 szeptemberében a Deák F. utca 1. sz. alatt megalakult a Lorántffy Zsuzsanna Leánykollégium. A létszám itt is nagyon alacsony volt, igaz, májusra 42-re, a fiúknál pedig 70 főre emelkedett. A felszerelés mindkét kollégiumban nagyon hiányos volt. Az ágyak általában régi vaságyak, egy részüket a katonaságtól, ill. a kórháztól kapták. Más bútorzat szinte alig volt, fogasok hiányában a falba vert szögekre akasztották ruháikat a diákok. A tanulószoba berendezése is szegényes, a székek száma kevés, így az asztaloknál inkább csak lócákat helyeztek el. A kisegítő személyzet létszáma is alacsony volt: 1 szakácsnő, 2 konyhalány, 1 takarítónő.  Az összetétele is gyakran változott, mivel a fizetés nem volt rendszeres.
1953-ban megszüntették a népi kollégiumi mozgalmat, így a kollégium is megszűnt.
1957-ben diákotthonok alakultak Békéscsabán. A lány diákotthon a Vandháti út 3.sz. alatt egy mezőgazdasági szakiskola épületében, a fiú diákotthon a Gyulai úton,az egykori Beliczay-kastélyban kezdte meg működését.

A kollégium egykori épülete a Hunyadi téren

Az 1959/60-as tanévben a lányok a Hunyadi térre, a fiúk a Vandháti útra költöztek. Ez az épület korábban mezőgazdasági szakiskolaként működött, amit némileg átalakítottak, de így is alig volt alkalmas diákotthon számára. Két épületből állt. Az egyikben volt a konyha, az ebédlő és egy tanulószoba,a másikban két hálószoba,egy betegszoba, a 9. sz. általános iskola egy tanterme és egy mosdó, amelyben egy bádogvályú szolgálta a mosdási lehetőséget. Meleg vizes zuhanyozásra heti egy alkalommal kerülhetett sor. Az épület állapotára jellemző, hogy 1963 januárjában a 2. sz. hálóba bedőlt a kémény, de szerencsére a két ott-tartózkodó tanuló nem sérült meg.
Ahogy teltek az évek, a felújítások, átalakítások nyomán javultak a lakhatási feltételek, a körülmények, de a hálószobák még sokáig 32-36 fősek maradtak.

Szabadság tér 10.

1964-ben, amikor a lányok már a Szabadság téren laktak, mindkét diákotthon elnyerte a kollégiumi címet és felvette a Kulich Gyula nevet. Ez az ünnepség 1964. november 21-én zajlott le. A kollégium, mint nevelési intézmény magasabb követelményeket támaszt a tanulókkal szemben úgy a tanulás, mint a közösségi élet terén. Mindkét kollégium az évek során a kollégiumi minősítési rendszerben többször ért el Arany Okleveles minősítést, évről évre jobbak lettek a körülmények és az eredmények is. 1982-ben a lánykollégium, 1985-ben a fiúkollégium nyerte el a Kiváló Kollégium kitüntető címet. Az 1980-as évektől a fiúkollégium sportkollégiumként működött, ami azt jelenti, hogy itt kaptak elhelyezést azok a tehetséges sportolók, akik a Békéscsabai Előre Spartacus SC különböző szakosztályaiban sportoltak. Ekkorra a 3 nagyméretű hálószobából 9 kisebbet alakítottak ki. Így a legnagyobb is "csak" 14 fős lett. Az addig a folyosón álló szekrényeket felváltották a hálókban lévő beépített szekrények. 1992-ben a lánykollégium neve megváltozott: Szilágyi Erzsébet Középiskolai Lánykollégium lett.

Fiú kollégium

1994-ben a Rózsa Ferenc Gimnázium új épületbe költözött az Andrássy útra az egykori Nagysándor József laktanya helyére. Az udvaron álló két volt parancsnoki épületből kollégiumok kialakítására került sor. 1995-ben az egyiket már birtokba is vehették a Szabadság térről ideköltöző Szilágyi Erzsébet Középiskolai Lánykollégium diákjai. 1996 szeptemberére elkészült a kollégium másik épülete is, amelybe a Vandháti úti Kulich Gyula Fiúkollégium 92 tanulója költözött. A két kollégium összevonásával új, önálló intézmény jött létre Deák Ferenc Középiskolai Kollégium néven. A két kollégium élete, története tulajdonképpen 1947-től szorosan összefonódott, s 1996-tól együtt íródik tovább. A kollégista lányok és fiúk hamar megszokták a jobb körülményeket, hiszen a lakhatási és tanulási feltételeik jelentősen javultak. A hálószobák négy- hat- és nyolcágyasok, amelyek nemcsak alvásra, hanem tanulásra is szolgálnak. Mindkét épületben van könyvtári olvasó, társalgó, ízlésesen berendezett, jól felszerelt teakonyha, konditerem, számítógépterem, korrepetálásra alkalmas helyiségek, tanulószobák. A hatalmas parkosított udvar és a sportpályák diákjaink aktív pihenését, szórakozását szolgálják. A kapcsolatos iskolák könnyen elérhetők gyalog vagy busszal. A vasútállomás és az autóbusz-pályaudvar közelsége is nagy előny.

A leány kollégium

2007 augusztusában a fenntartó döntése nyomán a kollégiumot összevonták a Rózsa Ferenc Gimnáziummal, így a név is megváltozott: Rózsa Ferenc Gimnázium és Kollégium lettünk. Egy tanév elteltével újabb névváltoztatás következett.
2008 júliusától az intézmény neve Andrássy Gyula Gimnázium és Kollégium. Az elkövetkező időszakban is tovább ápoljuk a jogelőd kollégiumok szép hagyományait. Igyekszünk rendezvényeinket, ünnepeinket színesekké, színvonalasokká tenni. Az egykori kollégisták - akik szinte kivétel nélkül sikeres pályát futottak be (lett közülük orvos, állatorvos, jogász, művész, közgazdász, tanár, politikus stb.) - szívesen emlékeznek vissza a kollégiumban töltött évekre; a kollégiumi disznóvágásokra, az őszi munkára, a naposkönyvi beszámolókra, a közös bulikra, a meghitt karácsonyi ünnepekre, vidám farsangokra, az izgalmas sportversenyekre, a színvonalas szavalóversenyekre, a diáknapokra, más rendezvényekre és természetesen egymásra. Bízunk benne, hogy a mai kollégisták is olyan szép emlékekkel távoznak tőlünk, amelyekre néhány év, évtized elteltével is jó szívvel gondolnak majd vissza.